Jeżeli uważasz że umiesz jeździć na rowerze – obejrzyj ten film. Wideo pochodzi z kanału @SebaOnBike na Instagramie.

Materiał można podsumować w następujących punktach:

🚂 Jazda rowerem na drogach rowerowych nie może przypominać jadącego pociągu nad którym nie masz kontroli. 🚲 Przejazdy rowerowe traktuj tak samo jak przejścia dla pieszych. Czy pieszy wchodzi na przejście dla pieszych nie upewniwszy się że nic nie jedzie?

🚦Czerwone światło to czerwone światło. Czy kierowcy samochodów przejeżdzają przez skrzyżowanie na czerwonym świetle „bo nic nie jedzie”?

👋 Współpracuj z kierowcami. Nie zajmuj „pole position” na światłach czy przejeździe kolejowym – to nie ma sensu! Pokazuj kierowcy jadącemu za Tobą kiedy powinien wstrzymać się z wyprzedzaniem oraz gdy „droga wolna”. Zwłaszcza na drodze krętej czy pofalowanej, o ograniczonej widoczności.

🙋‍♂️ Jazda rowerem po chodniku w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h na prawdę nie jest wskazana. W takiej strefie rowerzyści jadący „powoli” ulicą w naturalny sposób ograniczają prędkość pojazdów.

⚠️ Czy rowerzysta może jechać ulicą zamiast dziurawą drogą rowerową? Tak! W myśl zasady „szukam bezpiecznej alternatywy”. Kierowcy samochodów tego nie zrozumieją póki ich nie uświadomimy. W uzasadnionych przypadkach kierowca ma prawo wybrać inną, „nielegalną” drogę.

Materiał nagrał dla nas Sebastian Gruszka – doświadczony kolarz szosowy i założyciel Fundacji.

🧐 Sprawdź się w quizie – przygotowaliśmy 10 pytań o przepisy ruchu drogowego dla rowerzysty