Jesienią 2022 roku na platformie YouTube pojawiło się ponad 50 filmów interaktywnych dedykowanych rowerzystom i kolarzom. Innowacyjny projekt cechuje się możliwością zwiedzania świata z perspektywy roweru dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Nagrania w formie filmów sferycznych pozwalają widzom rozejrzeć się wokół, co może być szczególnie atrakcyjne z użyciem gogli VR. Filmy są także interaktywne – widzowie sami decydują w którą stronę chcą dalej pojechać.

Autorzy projektu przygotowali także playlistę z proponowaną trasą w formie pętli. Ślad trasy w ramach przygotowanej listy udostępniono w serwisie Komoot, skąd łatwo pobrać plik GPX. Dzięki temu można urozmaicić trening na trenażerze albo wybrać się na trasę w świecie rzeczywistym i poznać nowe rejony na rowerze.

Posłuchaj artykułu.

Konkurencja dla popularnych aplikacji treningowych?

Pomysł na zrealizowanie projektu wziął się z potrzeby ułatwienia odkrywania nowych dróg rowerowych. Jazda rowerem po ruchliwych i popularnych trasach asfaltowych nie zawsze jest przyjemna dla cyklistów. Choć z użyciem Google Maps i funkcją Street View łatwo przewidzieć stan nawierzchni, to jednak zdarza się, że zdjęcia są nieaktualne lub nie ma ich wcale. Filmy 360 nagrano w miejscach mniej popularnych, stąd wielu z nich nie znajdziemy w popularnym serwisie z mapami. Jednocześnie dzięki materiałom wideo wysokiej jakości można poczuć się jak rowerzysta i zwiedzać świat. To także alternatywa dla płatnych platform treningowych, jednakże nie stanowi dla nich bezpośredniej konkurencji. Ponadto tego typu filmy mogą być ciekawą propozycją dla osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi im dotarcie do wielu miejsc o własnych siłach.

Instrukcja obsługi interaktywnych filmów sferycznych jest bardzo prosta i intuicyjna.

Interaktywne, Sferyczne – jak to działa?

Filmy nagrano kamerą GoPro MAX w technologii sferycznej, czyli 360 stopni. Na platformie YouTube materiały dostępne są w jakości 4K. To zapewnia bardzo dobrą jakość odbioru, ale należy mieć na uwadze szybkość internetu. Dzięki technologii sferycznej, widz może samodzielnie operować kamerą. Inaczej ujmując – może się rozglądać na wszystkie strony świata, także w górę i w dół. Oglądając filmy na komputerze, dostępne są przyciski sterujące. Nowoczesne urządzenia mobilne (tablety, telefony) wyposażone są w specjalny czujnik, dzięki któremu wystarczy (trzymając urządzenie w rękach) obracać się w dowolnym kierunku. Jeśli zaś posiadamy gogle VR (virtual reality), oglądanie takich filmów sprawi nam najwięcej przyjemności.

Poszczególne filmy są stosunkowo krótkie. Nagrane zostały etapami, zwykle między skrzyżowaniami dróg. Dzięki temu na końcu każdego filmu widz może zdecydować w którą stronę chce dalej pojechać. Wystarczy kliknąć odpowiedni kafelek pojawiający się na ekranie pod koniec każdego filmu. Można także skorzystać z przygotowanej playlisty i wybrać się na wirtualną wycieczkę po zaplanowanej trasie. Jej ślad dostępny jest w serwisie Komoot umożliwiającym pobranie pliku GPX.

Na początek rejon Pomorza

Projekt został zapoczątkowany przez Fundację Na Rowerze, która swoją siedzibę ma w Gdańsku. Pierwsze kadry zarejestrowano w bliskim sąsiedztwie tego miasta. Dzisiaj dzięki ponad 50 filmom możemy zwiedzić Trójmiejski Park Krajobrazowy w rejonie Gdańska i Sopotu. Wśród materiałów znajdziemy przejazd Drogą Węglową czy Doliną Radości w okolicach Oliwskiego Zoo. Natomiast w Sopocie możemy przejechać obok leśniczówki w Gołębiewie i odwiedzić znaną wśród kolarskiej społeczności „Pętlę Reja”. Jak zapewnia przedstawiciel Fundacji Na Rowerze i pomysłodawca projektu Sebastian Gruszka, w 2023 roku możemy spodziewać się kolejnych filmów. Wszystkie materiały dostępne są na kanale YouTube „Fundacja Na Rowerze”.

Do pobrania

Pakiet materiałów prasowych (tekst w formacie doc, zdjęcia i grafiki, ścieżka dźwiękowa mp3).