Na przełomie lutego i marca 2023 rowerzyści z Trójmiasta będą mieli możliwość odświeżenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W wybranych sklepach rowerowych odbędą się spotkania edukacyjne adresowane do rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg. To dobry moment aby przypomnieć sobie wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz poznać bezpieczne manewry ułatwiające poruszanie się jednośladem po ulicach. Na cykl spotkań edukacyjnych zaprasza Fundacja Na Rowerze.

Ruch rowerowy wzrasta

Rozwój infrastruktury rowerowej przyczynia się do stałego wzrostu ruchu rowerowego. Do tego rosnąca inflacja, w tym wzrost cen paliw powodują, że coraz częściej jesteśmy zmuszeni do zmiany środka transportu i przesiadamy się np. na rower lub hulajnogę elektryczną. Planowane uruchomienie systemu Mevo 2.0 w tym roku również wpłynie na większe natężenie ruchu na drogach rowerowych. Warto więc przygotować się do nowego sezonu rowerowego i już teraz odświeżyć swoją wiedzę. Przy okazji wybierając się na spotkanie edukacyjne można zabrać ze sobą rower by oddać go na serwis, póki jeszcze nie ma wydłużonych terminów.

Szeroki zakres tematyczny

Podczas jedno-godzinnych wykładów w formie angażującej słuchaczy rozmowy będzie można przypomnieć sobie nie tylko zasady ruchu drogowego. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z prawidłowym noszeniem kasków czy odpowiedzialnym używaniem oświetlenia.

W czasach, kiedy przednie lampki rowerowe dorównują jasnością reflektorom samochodowym, niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie źródła światła by nie razić innych uczestników ruchu drogowego – mówi Sebastian Gruszka z Fundacji Na Rowerze.

Nie zabraknie także cennych wskazówek na temat tego jak przewozić dzieci, unikać zagrożeń czy współpracować z kierowcami. Celem spotkań ma być ukazanie różnego punktu widzenia i podniesienie świadomości, co przełoży się na większą kulturę i bezpieczeństwo.

Spotkania w całym Trójmieście

Wydarzenia edukacyjne zaplanowano w wybranych sklepach rowerowych w całym Trójmieście.

  • w piątek 24 lutego o godz. 18:00 w sklepie Rowerowe Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża 3D,
  • w sobotę 25 lutego o godz. 10:00 w sklepie Rowery Brętowo przy ul. Rakoczego 7 oraz o godz. 13 w sklepie PROSPORT w Kowalach przy ul. Wiśniowej 30,
  • w piątek 3.03 o godz. 17:30 w sklepie CYCLING PLANET w Kowalach przy ul. Skromnej 1,
  • w sobotę 4.03 o godz. 10:00 również w sklepie CYCLING PLANET w Pruszczu Gdańskim przy ul. Obrońców Pokoju 36.

Dodatkową atrakcją będą quizy z nagrodami ufundowanymi przez sklepy gospodarzy. Samo spotkanie poprowadzi rowerowy pasjonat i doświadczony sportowiec, w tym uczestnik ultramaratonów kolarskich – Sebastian Gruszka.

Nie tylko spotkania edukacyjne

Organizatorem cyklu spotkań edukacyjnych jest Fundacja Na Rowerze, która przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gdańsku już od trzech lat działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów edukując wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Gdańską organizację pozarządową, poruszanie się jednośladem staje się z roku na rok coraz bezpieczniejsze.

Rowerzyści potrafią jeździć na rowerach, choć czasami mają wątpliwości jak w danej sytuacji zachować się prawidłowo i bezpiecznie. Dlatego w tym roku już po raz trzeci będziemy prowadzić bezpłatne warsztaty Rowerowej Lekcji Jazdy – dodaje Sebastian Gruszka. 

Poznaj Rowerową Lekcję jazdy

Oprócz indywidualnych warsztatów fundacja prowadzi wykłady edukacyjne w firmach i instytucjach, które cieszą się bardzo dobrą opinią. Taki wykład można zamówić drogą mailową na adres [email protected] lub telefonicznie. O szczegółach można przeczytać na podstronie z ofertą Fundacji Na Rowerze.

Spotkań będzie więcej

W Trójmieście sklepów rowerowych nie brakuje, a poruszony temat jest bardzo ważny społecznie. Niedługo ogłosimy kolejne lokalizacje i terminy wydarzeń a informacje na ten temat będzie można znaleźć w wydarzeniach na Facebookowym profilu Fundacji Na Rowerze i na stronie z kalendarzem wydarzeń. Na spotkania może przyjść każdy.