W ostatnią niedzielę wakacji, tj. 28 sierpnia 2022 roku zapraszamy na wycieczkę “Opływ Na Rowerze”. Wydarzenie nazwę są zawdzięcza Opływie Motławy wzdłuż którego znaczną część trasy uczestnicy pokonają właśnie na rowerach. Przy okazji będzie także możliwość zobaczenia ciekawego projektu realizowanego przez Miasto Gdańsk – “Opływ na Wypasie”, który wyróżnia się owcami.

wideo relacja z wycieczki “Opływ na Rowerze”

Celem wydarzenia jest:

 • popularyzacja roweru jako formy aktywnego wypoczynku,
 • spędzenie wakacyjnego dnia na rowerze w miłym towarzystwie na uboczu miejskiego zgiełku,
 • edukacja rowerzystów z zakresu bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu drogowym.

Opływ na Rowerze – ogólny opis trasy wycieczki

Trasę liczącą 30 km rozpoczniemy pod Ratuszem Oruńskim w Gdańsku przy ul. Gościnnej 1. Po kilku chwilach dojedziemy do Bastionu Św. Gertrudy (jednej z Fortyfikacji) by chwilę później wjechać na szlak prowadzący do Olszynki wzdłuż wspomnianego Opływu Motławy.

Zanim skierujemy się dalej w kierunku Żuław wzdłuż rzeki Motława, zawitamy do owiec będących od niedawna nową atrakcją Gdańska. W połowie trasy przewidywany jest postój przy przystani kajakowej nad rz. Motława, do której dojedziemy całkiem przyjemną i szeroką drogą z płyt betonowych lub ażurowych.

W drodze powrotnej około 5 km przed końcem trasy do pokonania będziemy mieli jedyny podjazd na całej trasie. Może on nieco zmęczyć, lecz włożony trud i wysiłek w pokonanie górki opłaci się wspaniałym widokiem z panoramą na Gdańsk i Żuławy Wiślane.

Wycieczkę zakończymy przy muszli koncertowej w Parku Oruńskim, oddalonym o niecały 1 km od miejsca startu.

Jakim rowerem?

 • Trekking,
 • MTB / górski,
 • Gravel,
 • również rower elektryczny.

Wycieczka rowerowa po Gdańsku – dla kogo?

Wycieczka z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom dwóch kółek, którzy mają ochotę wspólnie pojeździć na rowerze zbytnio się przy tym nie męcząc. Tempo przejazdu całej trasy będzie dostosowane w taki sposób, aby trasę 30 km pokonać w maksymalnie 3 godziny.

 • dla osób dorosłych, młodzieży,
 • grupy znajomych, przyjaciół, rowerowych pasjonatów,
 • rodzin z dziećmi i młodzieżą (posiadającymi kartę rowerową),
 • osób lubiących tę formę aktywności sportowej.

Kto poprowadzi wycieczkę?

Wycieczkę poprowadzi rowerowy pasjonat, doświadczony kolarz szosowy, instruktor Rowerowej Lekcji Jazdy, autor portalu Długi Dystans Rowerem i prezes Fundacji – Sebastian Gruszka.

Będzie to świetna okazja aby dowiedzieć się cennych rad z zakresu bezpiecznej jazdy rowerem czy zadać pytania na temat jazdy długodystansowej. Przypomnijmy – Sebastian w ciągu ostatnich 4 lat pokonał na rowerze dystans ponad 40 tyś km. Przejechał także ultramaraton Bałtyk – Bieszczady Tour (1027 km w czasie 62 godzin).

Jak mogę się zapisać?

W formularzu w pole “Imię os. tow.” podaj imiona osób, które przybędą razem z Tobą.
Limit miejsc ograniczony do 14 osób.

Ile to kosztuje?

Wydarzenie jest bezpłatne. Realizujemy je w ramach projektu “Pomorze Na Rowerze – edycja 2022”. 
Projekt jest dofinansowany w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny, ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu poprzez mail ([email protected]) lub wypełniając poniższy formularz kontaktowy.

Wypełniając formularz przekazujesz nam swoje dane osobowe. To oznacza, że aby udzielić Ci odpowiedzi, będziemy je przetwarzać jako Administrator Danych (Fundacja Na Rowerze, [email protected]). Szczegóły przetwarzania oraz przysługujące Ci prawa znajdziesz w Polityce prywatności i plików cookies.