17 maja 2024 w Piasecznie 10-latek na hulajnodze elektrycznej wjechał wprost pod prawidłowo jadący samochód. Cudem skończyło się na ogólnych potłuczeniach – uratował go kask i stosunkowo niewielka prędkość samochodu.

Do zdarzenia by nie doszło, gdyby uczeń podstawówki dostosował się do sygnalizacji świetlnej. Niestety na skrzyżowanie wjechał na czerwonym świetle.

“Wydarzenia” z dnia 23.05.2024 – Polsat News

Obowiązek posiadania Karty Rowerowej od 10 roku życia

Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie mundurowi przypominają:

Zadbajmy również o to, by dzieci, które skończyły 10 rok życia posiadały kartę rowerową, czyli dokument uprawniający je do kierowania rowerem czy też hulajnogą elektryczną.

KPP Piaseczno

Niestety trafiamy tutaj na problem systemowy – w większości przypadków szkoły czekają na zrealizowanie programu kształcenia z lekcji techniki w klasie IV – czyli gdy dzieci mają 11 lat. To właśnie wtedy dzieci są przygotowywane do egzaminu na kartę rowerową. W efekcie część dzieci uczestniczy w ruchu drogowym bez wymaganych uprawnień, a jednocześnie te same dzieci są zachęcane do uczestnictwa w konkursach na dojazdy jednośladem do szkoły.

System kształcenia nie idzie w parze z przepisami ruchu drogowego

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dziecko po ukończeniu 10 roku życia, aby mogło jeździć rowerem czy hulajnogą elektryczną po:

 • jezdni
 • drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów
 • drodze dla pieszych (chodniku) z dopuszczonym ruchem rowerowym

musi posiadać kartę rowerową. W przypadku jej braku nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Czyli jest tak samo traktowany jak 18-, 19-latek bez prawa jazdy jeżdżący samochodem. I obecność opiekuna na fotelu pasażera (w przypadku jazdy samochodem) czy na rowerze obok nie zdejmuje obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty rowerowej (zależnie od przypadku).

Zatem przepisy ruchu drogowego i system kształcenia nie są zsynchronizowane ze sobą, co tworzy swego rodzaju “dziurę” w przepisach. W tym wszystkim spotykamy świadomych rodziców, próbujących na własną rękę zorganizować swojemu 10-latkowi przygotowanie do egzaminu na KR. Niestety często spotykają się z oporem i odpuszczają temat, cierpliwie czekając cały rok.

Mandat za brak Karty Rowerowej to najmniejszy problem

Abstrahując od ewentualnej kary w formie mandatu za powyższe wykroczenie, największym problemem może okazać się odmowa wypłaty ubezpieczenia w przypadku, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Bowiem Towarzystwo Ubezpieczeń może uznać iż “dziecko nie miało uprawnień do kierowania pojazdem” (szczegóły reguluje OWU danego Towarzystwa Ubezpieczeń).

Co zrobić, aby 10-latek mógł zdobyć Kartę Rowerową

W idealnym przypadku, dziecko powinno otrzymać Kartę Rowerową w dniu 10-tych urodzin. W praktyce jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Jak wspomniałem wyżej, dzieci w większości przypadków mają szansę zdobyć rowerowe prawo jazdy w wieku 11 lat. To powoduje, że przez około rok czasu formalnie dzieci nie mogą jeździć rowerem czy hulajnogą po drogach publicznych.

Jeśli jesteśmy świadomym rodzicem i zależy nam na tym, aby nasza pociecha zdobyła wspomniany dokument jak najszybciej, sugeruję podjąć następujące kroki:

 • w gronie szkoły, wraz z innymi rodzicami stwórz grupę uczniów, których opiekunowie są chętni aby ich dzieci mogły zdobyć kartę rowerową w wieku 10 lat,
 • porozmawiaj z nauczycielem techniki, lub innym pedagogiem posiadającym przygotowanie do prowadzenia edukacji w zakresie egzaminu na kartę rowerową,
 • z przygotowaną listą udaj się do dyrektora szkoły z wnioskiem o wyznaczenie terminu przeprowadzenia egzaminu.

W teorii, to powinno wystarczyć. Jeśli jednak pojawiają się problemy na tym etapie, warto tę kwestię skonsultować z lokalną Policją. Spróbujmy dowiedzieć się, kto w naszej okolicy spoza szkoły może przygotować nasze 10-latki do egzaminu na Kartę Rowerową.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że:

Egzamin dla uczniów szkoły podstawowej przeprowadza się w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły podstawowej…

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 12 kwietnia 2013 r w sprawie uzyskiwania karty rowerowej – § 21, ust 2.


  Sebastian Gruszka

  Fundator i Prezes Fundacji Na Rowerze. Pomaga rowerzystom zdobywać doświadczenie w ruchu drogowym. Doświadczony kolarz szosowy i sportowiec. Instruktor Rowerowej Lekcji Jazdy oraz wykładowca. Autor bloga Długi Dystans Rowerem, twórca filmów na YouTube i podcastów, pomysłodawca kolarskich ustawek "Bezpieczny Kolarski Czwartek".