Wydawać by się mogło, że kaski rowerowe, to akcesoria o prostej budowie, więc trudno pokusić się w nich o jakiekolwiek innowacje. Jednakże zarówno ich konstrukcja, jak i materiały użyte do wyrobu przeszły relatywnie długą drogę. Od stosunkowo ciężkich i nie zawsze ładnych nakryć głowy, po ultralekkie designerskie rozwiązania. Dzięki temu współcześni rowerzyści raczej stoją przed wyborem kasku niż przed dylematem nosić albo nie. Aby poza modnym wzornictwem spełniał on swoją najważniejszą funkcję ochrony głowy, należy poświęcić trochę czasu na jego właściwy dobór.

Duża rozpiętość cenowa oraz bardzo szeroka oferta produktowa mogą sprawić trudność osobom, które wybierają kask rowerowy dla siebie. Dla jego ułatwienia warto zadać sobie kilka pytań, które zawężą pole wyszukiwania. Na pierwszy ogień idzie zastosowanie produktu, czyli dobór modelu do interesującej nas dyscypliny kolarskiej. Inne rozwiązanie jest bowiem dedykowane do jazdy miejskiej czy rekreacyjnej, a czegoś innego będą oczekiwać kolarze ścigający się na szosie lub poruszający się w wymagającym terenie. 

Kask uniwersalny czy skrojony na miarę potrzeb? 

Rowerzysta miejski będzie najczęściej wybierał spośród modeli wygodnych, a równocześnie z interesującym wyglądem. Przykładem takiego produktu jest kask rowerowy Uvex city i vo. Miłośnicy jazdy na szosie zwrócą zapewne większą uwagę na ciężar kasku i jego aerodynamikę. Przedstawicielem tej grupy produktowej może być model HJC Valeco. 

Przewiewność na dobrym poziomie docenią z kolei użytkownicy graveli czy modeli cross-country. Duża liczba otworów wpłynie korzystnie na utrzymanie odpowiedniej temperatury pod kaskiem. Widać to bardzo dobrze w kasku MET Allroad. 

W sportach grawitacyjnych liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, stąd produkty dedykowane do tych dyscyplin cechować się będą większą masą i gorszym przepływem powietrza, oferując w zamian kompleksową ochronę głowy w trudnym terenie. W tej kategorii swoje doświadczenie pokazuje znana z produkcji kasków firma Bell modelem Full Face-Super DH MIPS.

Jakość i bezpieczeństwo, kluczowe czynniki doboru kasku

Niezależnie od dyscypliny warto zwrócić uwagę na to, aby kask był odpowiedniej jakości. Co to znaczy? Przede wszystkim musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, ale także nie może przeszkadzać podczas jazdy. Lżejszy kask z definicji jest wygodniejszy. Ta cecha wyróżnia produkty wyżej pozycjonowane na rynku. 

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa to kryterium, na którym nie należy oszczędzać. Aby zapewnić należytą ochronę, producent musi wykorzystać dobrej jakości materiały oraz opracować i sprawdzić wyrób. Gwarancją tego są certyfikaty obowiązujące firmy wprowadzające swoje modele na rynku europejskim. W dobie handlu online dostępnych jest jednak sporo kasków nie zawsze spełniających wyśrubowane normy, a co za tym idzie niepodnoszących bezpieczeństwa. Warto więc przy wyborze produktu sprawdzić, czy ma on oznaczenie CE świadczące o tym, że jest dopuszczony do sprzedaży na terenie UE. Ponadto kask musi spełniać normy bezpieczeństwa. Na każdym zgodnym z tymi normami kasku znajdziesz oznaczenie „EN 1078”. Dzięki temu masz gwarancję, że kask zapewnia właściwy stopień ochrony oraz użyto do jego produkcji materiałów o odpowiedniej jakości i ich nieszkodliwości dla użytkowników, w tym w styczności z kosmetykami.

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze kasku obok wytrzymałości jest trwałość. Decydując się na markowe modele, zyskujemy gwarancję, że w trakcie eksploatacji nie pogorszy się również estetyka, np. poprzez długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne.

Co wyróżnia dobre kaski rowerowe? 

Jakie cechy charakteryzują dobre kaski rowerowe:

  • technologia In-Mould, sprawiająca, że energia w przypadku uderzenia jest równomiernie rozpraszana;
  • możliwość optymalnego dopasowania dzięki systemowi regulacji;
  • wysokiej jakości wyjmowana wyściółka ułatwiająca zachowanie higieny;
  • system MIPS zwiększający ochronę mózgu, dzięki mikro przesunięciu wkładki względem skorupy w pierwszej fazie uderzenia;
  • odpowiednia waga, która nie będzie wywoływać dodatkowego zmęczenia przy dłuższym użytkowaniu;
  • wyposażenie dodatkowe podnoszące bezpieczeństwo takie jak oświetlenie czy opcjonalne systemy informujące o kolizji.

Co jeszcze warto wiedzieć o kaskach?

Kaski rowerowe jako środki ochronne, posiadają swoją trwałość definiowaną przez czas, w którym zachowują właściwości. Dlatego też wszystkie modele oferowane przez uznanych producentów mają oznaczenie daty produkcji. W zależności od marki sugerowana jest wymiana co 3 do 5 lat użytkowania. Nie zaleca się jednak stosowania starszych egzemplarzy niż 8-letnie. Koniecznie trzeba wymienić także kask, który uległ wypadkowi. Nawet mimo braku widocznych śladów, uszkodzone mogły zostać kluczowe dla bezpieczeństwa elementy. Przymierzając nowy kask przed zakupem warto dopasować go także do kształtu okularów w jakich zwykle jeździmy na rowerze. Pamiętaj także, że okulary ubieramy na głowę jako ostatnie, na paski kasku. Dzięki temu, w razie wypadku, okulary swobodnie spadną z głowy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem fundacji – sklepem CentrumRowerowe.pl 

młoda kobieta z kaskiem rowerowym na głowie spogląda w dal przed siebie w otoczeniu zielonej przyrody
fot. CentrumRowerowe.pl
Kategorie: Ogólne