Wraz z nadejściem wiosny chętniej wyjedziemy rowerem na wycieczkę czy zdecydujemy się dojechać do biura lub szkoły jednośladem. O czym powinniśmy pamiętać, aby kolejny sezon rowerowy upłynął nam bezpiecznie? W tym artykule znajdziesz listę trzech elementów wyposażenia oraz zachowań na drodze wpływających na bezpieczeństwo każdego cyklisty. Materiał został przygotowany przy współpracy z OLX.

Serwisowanie 

Sezon rowerowy warto rozpocząć od przeprowadzenia gruntownego przeglądu jednośladu. Najlepiej zlecić tę czynność oczywiście specjalistom z rowerowego serwisu. Taki, zlokalizowany w najbliższej okolicy, znajdziemy np. na OLX. Podstawową obsługę może zrobić jednak każdy z nas, mając podstawową wiedzę i narzędzia. Niezbędnym minimum w kwestii przygotowania roweru jest sprawdzenie stanu hamulców oraz ogumienia. Sprawdźmy, czy klocki hamulcowe nie są jeszcze zużyte a klamki hamulcowe pracują bez nadmiernego oporu. Opony powinny być napompowane do ciśnienia roboczego, którego wartości wyrażone w jednostkach Bar lub PSI znajdziemy zawsze na boku opony. Nie zapominajmy także o weryfikacji luzów na połączeniach śrubowych – dokręcone koła to podstawa. Na koniec warto wyczyścić łańcuch i nasmarować go olejem przeznaczonym do tego celu.

Wyposażenie roweru

Te podstawy warto powtarzać jak mantrę. Co najmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek są raczej łatwe do zapamiętania. Do niezbędnego minimalnego wyposażenia roweru należy dodać także odblask z tyłu koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt. Świateł pozycyjnych warto używać przez cały dzień, choć ustawodawca zezwala rowerzystom na schowanie lampek do plecaka w ciągu dnia przy dobrej pogodzie. Gdy lampki są włączone, pamiętajmy o odpowiedniej barwie – z tyłu czerwone, z przodu białe. W poszukiwaniu wyposażenia gwarantującego bezpieczeństwo jazdy  warto zajrzeć na OLX. Tam, w samym tylko 2023 roku użytkownicy OLX dodali w kategorii osprzęt i akcesoria blisko 2 miliony ogłoszeń.

Ubranie rowerzysty

Przepisy nie precyzują, w co powinien być ubrany rowerzysta. Przyjęło się jednak, że kask na głowie warto mieć. Gdy do tego dodamy okulary, warto je zakładać jako ostatnie – na paski kasku. W razie upadku kask ochroni głowę, a okulary swobodnie spadną z nosa, minimalizując ryzyko uszkodzenia oka. Z kolei rękawiczki z elementami odblaskowymi nie tylko poprawiają komfort podczas trzymania kierownicy, ale także ułatwiają komunikację na drodze z innymi uczestnikami ruchu, poprawiając bezpieczeństwo.

Ubiór rowerzysty wcale nie musi kojarzyć się ze sportem wyczynowym. Fot: OLX.

Zabezpieczenie antykradzieżowe

Bezpieczny rowerzysta to także bezpieczny rower. Wybierając się na miasto rowerem, warto zabrać ze sobą zabezpieczenie typu U-Lock. Solidny kawałek metalu znacząco utrudni złodziejowi przywłaszczenie naszej własności. Choć popularne są także linki antykradzieżowe, ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia i radziłbym od razu zainwestować w coś sprawdzonego.

Jazda defensywna

Na drodze wszyscy powinniśmy ze sobą współpracować. A jeśli chcemy być zapobiegawczy, warto zainteresować się zasadami jazdy defensywnej na rowerze w ruchu drogowym. Jedną z takich zasad jest utrzymywanie dużego odstępu od zaparkowanych obok samochodów. Dzięki temu nie narażamy się na uderzenie w otwarte przed nosem drzwi przez osoby wysiadające z pojazdu.

Sygnalizacja zamiaru skrętu

Rowerzyści używają rąk także do sygnalizowania swoich zamiarów na drodze. Aby nasze komunikaty były czytelne, warto dłonią wskazać kierunek jazdy nawet kilkanaście sekund przed wykonaniem manewru. A gdy już skręcamy lub hamujemy, bezpieczniej będzie zostawić obie ręce na kierownicy. Lepiej, aby rowerzysta zapanował nad rowerem, trzymając kierownicę oburącz, niż za wszelką cenę starał się zasygnalizować manewr skrętu, ryzykując upadkiem.

Zakup roweru 

Na progu sezonu rowerowego wielu z nas będzie poszukiwało możliwości zakupu akcesoriów i osprzętu, ale również roweru nowego lub używanego. Jak wynika z danych OLX kupujących będzie sporo. Zapowiedzią tego jest fakt, że już w pierwszym kwartale 2024 roku serwis zanotował znaczące ożywienie ogłoszeniami w kategorii rowery – o 15% wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Bez względu jednak na to, czy kupujemy rower nowy, czy używany, priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo osoby, która ma go używać oraz innych uczestników ruchu.

Kupując rower używany warto skorzystać z porady fachowca. Fot: OLX.

Uprzejmość – czyli empatia

Na koniec zwracam się z apelem do wszystkich użytkowników dróg. Bądźmy dla siebie uprzejmi i z empatią starajmy się zrozumieć intencje innego uczestnika ruchu drogowego. Agresja na drodze nie jest w modzie, zamiast tego lubimy szeroki uśmiech i kurtuazyjne gesty.


Sebastian Gruszka

Fundator i Prezes Fundacji Na Rowerze. Pomaga rowerzystom zdobywać doświadczenie w ruchu drogowym. Doświadczony kolarz szosowy i sportowiec. Instruktor Rowerowej Lekcji Jazdy oraz wykładowca. Autor bloga Długi Dystans Rowerem, twórca filmów na YouTube i podcastów, pomysłodawca kolarskich ustawek "Bezpieczny Kolarski Czwartek".