Osób przesiadających się z komunikacji miejskiej lub auta na rower jest coraz więcej. Jak pokazują badania ruchu rowerowego, w takich miastach jak Warszawa czy Wrocław, sporo osób dojeżdża jednośladem do pracy. Zamiast stać w korkach rano i po południu, wolą oni spokojnie przemieszczać się do celu po ścieżkach czy uliczkach, zaliczając przy okazji trochę ruchu. Na tego typu podróże najlepszym rozwiązaniem będą rowery z segmentu miejskiego, umożliwiające zajęcie wygodnej, nieobciążającej kręgosłupa pozycji.

Dobry rower miejski, czyli jaki?

Producenci rowerów miejskich zazwyczaj powielają dobrze znane standardy, unowocześniając nieco design poszczególnych wariantów i dostosowując komponenty do spokojnej, niewymagającej jazdy. Dzięki temu naprawdę nietrudno odnaleźć dobry rower tego typu, ponieważ większość ofert dostępnych na rynku będzie atrakcyjna. 

Warto jednak spojrzeć na kilka elementów, jak chociażby materiał z jakiego została wykonana rama – lżejsza będzie aluminiowa niż stalowa. Dobrze, aby w rowerze znalazły się też przerzutki – im więcej biegów, tym pokonywanie zróżnicowanego terenu stanie się łatwiejsze. W kwestii hamulców pożądane są nowoczesne wersje tarczowe. Warto sprawdzić, czy wsporniki kierownicy i siodła można regulować, co pozwoli jeszcze lepiej dopasować jednoślad do przyszłego użytkownika. Dobry rower miejski niekoniecznie musi być wyposażony w przedni amortyzator. Jego obecność poprawia komfort jazdy, ale w dobie coraz lepszych dróg rowerowych może okazać się zbędnym dodatkiem podnoszącym masę roweru. 

Wybieramy rower miejski

Rowery miejskie występują w wersji damskiej i męskiej, które z reguły rozpoznamy po charakterystycznym kształcie ramy. Nisko poprowadzona i specyficznie wygięta górna rura świadczy o modelu przeznaczonym dla kobiet. Jeżeli jest prosta i poprowadzona wzdłuż od kierownicy pod siodełko, oznacza to wersję dla mężczyzn. 

Czym się sugerować wybierając rower miejski dla siebie? Jeżeli już wiemy, jaki typ modelu jest skierowany dla danej płci i który nam się podoba, warto spojrzeć na jego wyposażenie dodatkowe. Rowerzystów, którzy muszą wozić ze sobą wiele rzeczy do pracy, mogą zainteresować warianty mające kosz i bagażnik. Ci, którzy wiedzą, że będą podróżowali po zmroku, niech zweryfikują moc znajdującego się na wyposażeniu oświetlenia. 

Te rowery miejskie przypadną Ci do gustu!

Rowerów miejskich jest naprawdę wiele, co czasami nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Poszukujesz stylowego modelu? Postaw na Embassy Kiki z ciekawie ukształtowaną ramą w kolorze srebrnym i kontrastującymi różowymi oponami. Panom natomiast spodoba się model Orbea Carpe 15 – nowoczesny i elegancki. Dla zwolenniczek klasyki przygotowano Unity Varsovia, a te Panie, które chcą mieć miejsce na bagaż zainteresuje Romet Pop Art Classic z bagażnikiem i koszem na kierownicy. Kupując nowy rower warto kierować się także poczuciem własnego gustu. Jeśli rower podoba nam się wizualnie, chętniej będziemy z niego korzystali. 

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Fundacji – sklepem CentrumRowerowe.pl. 

mężczyzna w marynarce na rowerze w przestrzeni miejskiej
fot. CentrumRowerowe.pl