Nie musisz rezygnować z jazdy na rowerze, gdy na świecie pojawi się nowy członek Twojej rodziny. Kiedy zacznie ono stabilnie siedzieć, możecie wybrać się na pierwszą, wspólną wycieczkę po okolicy. W jaki sposób bezpiecznie przewozić dziecko? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Wygoda i bezpieczeństwo podczas rodzinnych wycieczek

Możliwości przewożenia dziecka istnieje przynajmniej kilka. Duży wybór pozwala na zdecydowanie się na opcję dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Bez względu na to, czy regularnie trenujesz, czy jeździsz rekreacyjnie kilka razy w miesiącu, bez trudu znajdziesz idealne rozwiązanie dla swojej rodziny.

Warto wiedzieć, że specjaliści rekomendują jazdę na rowerze z dziećmi w foteliku lub przyczepce, które stabilnie siedzą. Uznaje się, że będą odpowiednie dla większości maluchów od około 9 miesiąca życia. Kwestia ta jest jednak bardzo indywidualna, choć zdecydowanie warto poczekać do momentu rozwoju dziecka w którym zaczyna ono podskakiwać. To dla nas jasny sygnał, że ciało malucha jest gotowe do amortyzacji i ochrony kręgosłupa. W razie wątpliwości warto skontaktować się z fizjoterapeutą.

Fotelik dla dziecka – jaki wybrać?

Tanim i wygodnym sposobem na wspólną jazdę jest fotelik rowerowy. Najprostsze kosztują nieco ponad 100 zł. Inwestycja w najdroższe natomiast nie powinna przekroczyć 1000 zł. Dzięki temu łatwo wybrać rozwiązanie dostosowane do budżetu. Możesz zdecydować się na model montowany na kierownicy lub z tyłu. Te pierwsze sprawdzają się wyłącznie na początku przygody z jazdą, mniej więcej do około 3 roku życia. To dobry wybór dla dzieci, które lubią dokładnie obserwować drogę przed sobą, a jednocześnie muszą być naprawdę blisko rodzica. Jednak warto pamiętać przy tym, że dziecko siedzące z przodu jest bardziej narażone na ewentualne wypadki. Foteliki mocowane z tyłu na pewno posłużą znacznie dłużej. Maluch będzie podróżował wygodnie, mając więcej przestrzeni.

Inwestycja dla aktywnych – przyczepka rowerowa

Przyczepka rowerowa to zdecydowanie najbardziej wszechstronna konstrukcja, która posłuży aktywnym rodzinom aż do 6 roku życia dziecka. Chociaż zakup tego typu produktu to niemała inwestycja, wiele osób zachwyca swoją uniwersalnością. Konstrukcja sprawdzi się nie tylko podczas jazdy na rowerze. Uzupełniona o dodatkowe kółka może pełnić funkcję spacerówki lub wózka do joggingu. Wybrane modele posiadają także praktyczną przestrzeń bagażową, co może przydać się na dłuższych wycieczkach.

Hol rowerowy – alternatywa dla starszego dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób planować wycieczki z dzieckiem, które wyrosło już z fotelika i potrafi samodzielnie jeździć na rowerze. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad zachowaniem pociechy na drodze, zdecyduj się na hol rowerowy. To prosta konstrukcja stabilnie łącząca dwa rowery na wzór tandemu. Dzięki niej zyskasz pewność, że maluch nie wykona żadnych niebezpiecznych ruchów na trasie. Pamiętaj jednak, że dziecko znużone podróżą może zasnąć – jest to bardzo niebezpieczne i odradzamy kontynuowanie jazdy w takiej sytuacji.

Czy znasz aktualne przepisy?

Pamiętaj, że aktualnie obowiązujące prawo zabrania przewożenia dzieci bezpośrednio na bagażniku rowerowym. To nie tylko nielegalne, ale także niebezpieczne. Maluchy do skończenia 7 roku życia mogą być przewożone wyłącznie w siodełku lub przyczepce. Jadąc z pociechą, należy poruszać się po drodze rowerowej lub jezdni. Jednocześnie warto wiedzieć, że samodzielnie poruszające się na rowerze dziecko do 10 urodzin powinno być zawsze pod opieką osoby dorosłej. W tym przypadku uznawane jest za pieszego, więc może jechać po chodniku. Dotyczy to także jego opiekuna. Zbliżając się do przejścia dla pieszych zawsze zatrzymujcie się i przeprowadzajcie rower – w ten sposób uczysz dziecko prawidłowego zachowania gdy będzie starsze.

Akcesoria, które musisz mieć

Podczas planowania jazdy z dzieckiem należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym, aby przed wyruszeniem w trasę, sprawdzić stan techniczny roweru. Upewnij się, że hamulce są sprawne. Zadbaj o dobrej jakości oświetlenie dla zapewnienia dobrej widoczności gdyby wycieczka się przedłużyła. Możesz rozważyć zakup dodatkowej lampki, którą zamocujesz na foteliku lub przyczepce.

Kask rowerowy dla dziecka to jeden z niezbędnych elementów dodatkowego wyposażenia. Chociaż jego używanie nie jest wymagane przez polskie prawo, warto z niego korzystać. Znacznie zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje skutki ewentualnego upadku. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu rodziny, zdecyduj się na model nie tylko dla pociechy, ale także siebie – daj dobry przykład.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem Fundacji – sklepem CentrumRowerowe.pl

chłopiec siedzący w przyczepce rowerowej z kaskiem rowerowym na głowie
fot. CentrumRowerowe.pl