W dniu 6 kwietnia 2021 odbyła się pierwsza lekcja w ramach warsztatów “Rowerowa Lekcja Jazdy”, a do końca tygodnia przeprowadziliśmy aż osiem zajęć. Tym samym mieliśmy przyjemność spotkać ośmioro Uczestników, a każdy z nich wyróżniał się innym poziomem wtajemniczenia w zagadnienia bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu drogowym i różnym stopniem doświadczenia. Poniżej publikujemy podsumowanie w formie recenzji zebranych dotąd od uczestników.

Rowerowa Lekcja Jazdy

Przypomnijmy, że Rowerowa Lekcja Jazdy to indywidualne warsztaty dla dorosłych rowerzystów, którzy chcą poczuć się pewniej w otwartym ruchu drogowym i nauczyć się praktycznych umiejętności poprawiających komunikację z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Inicjatywa jest elementem projektu społeczno edukacyjnego “Pomorze Na Rowerze”, który realizujemy wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gdańsku.

Zajęcia są bezpłatne i potrwają do jesieni 2021 roku. Szczegółowy opis Warsztatów i link do zapisów dostępny jest tutaj.

Więcej pewności siebie

Uczestniczka Sandra tak podsumowała udział w Warsztatach poprowadzonych w Gdyni:

Po lekcji z Sebastianem dużo pewniej będę poruszała się po centrum Gdyni, przećwiczyliśmy przejazdy przez wiele skrzyżowań, które do tej pory omijałam, bo po prostu bałam się tamtędy jeździć. Nabrałam pewności siebie na rowerze, dowiedziałam się jak poruszać się po rondach i na kontrapasach czy wąskich ścieżkach tak, żeby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i jednocześnie nie być uciążliwym użytkownikiem drogi dla innych rowerzystów, samochodów czy pieszych. Teraz na pewno częściej będę zostawiać auto w domu i śmigać do miasta na rowerze

Zawodowcy też się szkolą

Na nasze Warsztaty zapisał się także przedstawiciel Referatu Mobilności Aktywnej z Urzędu Miasta Gdańska. O sobie mówi, że rowerami zajmuje się zawodowo, a na Rowerową Lekcję Jazdy zapisał się aby zobaczyć jak to wygląda w praktyce. My zaś odczuwaliśmy presję, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to dla nas taki mały egzamin. 

Po przejechaniu wspólnie 10-kilometrowej trasy w 45 minut usłyszeliśmy słowa zadowolenia i wyrazy uznania za to, że podejmujemy się edukacji dorosłych rowerzystów. Teraz liczymy po cichu, że nasze zaproszenie do udziału w Rowerowej Lekcji Jazdy dotrze bezpośrednio do Pani Prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Bez prawa jazdy

Zapisała się do nas także Dominika – odważna rowerzystka, która mimo braku prawa jazdy za chwilę będzie poruszać się rowerem po całym Trójmieście. To dla nas także ważne doświadczenie, z którego wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość. Nie przeszkodziło nam to jednak aby po omówieniu najważniejszych przepisów ruchu drogowego wyruszyć na zaplanowaną trasę treningową. Wiele cennych rad z naszej strony pozwoliło Dominice odnaleźć bezpieczną przestrzeń dla siebie na drodze i poczuć się trochę pewniej.

Kolarze szosowi

Kolejna uczestniczka Warsztatów to początkująca amatorka kolarstwa szosowego. Kolarskie buty i pedały typu SPD oraz rower szosowy nie są nam obce, ale podczas Rowerowej Lekcji Jazdy nie uczymy podstaw kolarstwa szosowego i jazdy w kolarskiej grupie. Oto relacja Kasi:

Upadek w niewypiętych butach i czerwone światło❗no cóż 🙈 każde doświadczenie uczy😂 to był bardzo wartościowy czas, wynoszę z niego większą uwagę na kulturę jazdy na drodze, bezpieczeństwo i uważną obserwacje otoczenia 😊 Dzięki Sebastian!🙏 super jest poznawać ludzi, którzy z pasji robią coś, żeby innym było lepiej – w tym przypadku pewniej i bardziej komfortowo w ruchu drogowym na 🚴🏼‍♀️

Dostawcy jedzenia

Kiedy przygotowywaliśmy się do projektu, myśleliśmy o tym jak zachęcić rowerowych kurierów rozwożących jedzenie w barwach znanych sieciówek. Nie musieliśmy długo czekać – zapisał się do nas Maciej, który rozwozi jedzenie w niebieskich barwach Wolt Polska.

Uczestnictwo w lekcji Maciej podsumował w dwóch zdaniach:

Trochę jak egzamin na prawo jazdy, można się bać powtórki. Ale pod koniec odjeżdża się z dobrymi nawykami i pomocną wiedzą. 👏

Dla samego siebie i dla innych

Najbardziej pracowita była dla nas niedziela. Najpierw spotkaliśmy się z Rafałem w Gdyni. Dużo jeździ rowerem po mieście oraz ma trochę doświadczenia jako kierowca samochodu. Chciał przekonać się o czym zapomina podczas jazdy rowerem. Zapytany na koniec lekcji czego się nauczył odpowiedział tak:

Teraz już wiem jak mogę wykorzystać lusterka zaparkowanych wzdłuż ulicy samochodów aby być przygotowanym na niebezpieczeństwa oraz zrozumiałem, że prawidłowe sygnalizowanie manewrów jest kluczem do porządku na drodze.

Z kolei w Gdańsku spotkaliśmy się z Emilem oraz Maciejem. Emil miał sporo pytań i swoich przemyśleń, które chciał omówić osobiście aby upewnić się, na ile mądrze rozlicza różne sytuacje na drogach. Czego nauczył się po spotkaniu z nami?

Wreszcie zrozumiałem jak zachowywać się w miejscach gdzie jezdnia się zwęża, a pas rowerowy zanika oraz w jakich okolicznościach mogę zdecydować się na jazdę w parach.

Maciej zaś jest nauczycielem W-Fu w jednym z Gdańskich Liceów. Na zajęcia zapisał się dlatego, że myśli o tym aby swoją pasję do dwóch kółek, zdobytą wiedzę podczas Warsztatów i doświadczenie w roli nauczyciela wykorzystać w swojej codziennej pracy. W każdym miejscu gdzie zatrzymywaliśmy się aby omówić różne sytuacje, za każdym razem Maciej komentował tak:

Super Sebastian! Sporo wartościowych i cennych rad przekazujesz!

Zapraszamy

Wszystkich rowerzystów zachęcamy do tego, aby zapisać na nasze Warsztaty. Zwłaszcza, że są to zajęcia bezpłatne. Jeśli wciąż się wahacie, zostawiamy Wam linki do kilku publikacji w lokalnych mediach gdzie mieliśmy okazję przybliżyć szczegóły naszej inicjatywy.

Przypominamy także, że 30 marca przeprowadziliśmy bezpłatny Webinar o rowerzystach w ruchu drogowym. Powtórkę wykładu w którym rozmawialiśmy z dyrektorem Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku możecie obejrzeć tutaj.

rowerowa lekcja jazdy