17 maja 2024 w Piasecznie 10-latek na hulajnodze elektrycznej wjechał wprost pod prawidłowo jadący samochód. Cudem skończyło się na ogólnych potłuczeniach – uratował go kask i stosunkowo niewielka prędkość samochodu.
Do zdarzenia by nie doszło, gdyby uczeń podstawówki dostosował się do sygnalizacji świetlnej. Niestety na skrzyżowanie wjechał na czerwonym świetle.
Obowiązek posiadania Karty Rowerowej od 10 roku życia
Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie mundurowi przypominają:
Zadbajmy również o to, by dzieci, które skończyły 10 rok życia posiadały kartę rowerową, czyli dokument uprawniający je do kierowania rowerem czy też hulajnogą elektryczną.
KPP Piaseczno
Niestety trafiamy tutaj na problem systemowy – w większości przypadków szkoły czekają na zrealizowanie programu kształcenia z lekcji techniki w klasie IV – czyli gdy dzieci mają 11 lat. To właśnie wtedy dzieci są przygotowywane do egzaminu na kartę rowerową. W efekcie część dzieci uczestniczy w ruchu drogowym bez wymaganych uprawnień, a jednocześnie te same dzieci są zachęcane do uczestnictwa w konkursach na dojazdy jednośladem do szkoły.
System kształcenia nie idzie w parze z przepisami ruchu drogowego
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dziecko po ukończeniu 10 roku życia, aby mogło jeździć rowerem czy hulajnogą elektryczną po:
- jezdni
- drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów
- drodze dla pieszych (chodniku) z dopuszczonym ruchem rowerowym
musi posiadać kartę rowerową. W przypadku jej braku nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Czyli jest tak samo traktowany jak 18-, 19-latek bez prawa jazdy jeżdżący samochodem. I obecność opiekuna na fotelu pasażera (w przypadku jazdy samochodem) czy na rowerze obok nie zdejmuje obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty rowerowej (zależnie od przypadku).
Zatem przepisy ruchu drogowego i system kształcenia nie są zsynchronizowane ze sobą, co tworzy swego rodzaju “dziurę” w przepisach. W tym wszystkim spotykamy świadomych rodziców, próbujących na własną rękę zorganizować swojemu 10-latkowi przygotowanie do egzaminu na KR. Niestety często spotykają się z oporem i odpuszczają temat, cierpliwie czekając cały rok.
Mandat za brak Karty Rowerowej to najmniejszy problem
Abstrahując od ewentualnej kary w formie mandatu za powyższe wykroczenie, największym problemem może okazać się odmowa wypłaty ubezpieczenia w przypadku, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Bowiem Towarzystwo Ubezpieczeń może uznać iż “dziecko nie miało uprawnień do kierowania pojazdem” (szczegóły reguluje OWU danego Towarzystwa Ubezpieczeń).
Co zrobić, aby 10-latek mógł zdobyć Kartę Rowerową
W idealnym przypadku, dziecko powinno otrzymać Kartę Rowerową w dniu 10-tych urodzin. W praktyce jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Jak wspomniałem wyżej, dzieci w większości przypadków mają szansę zdobyć rowerowe prawo jazdy w wieku 11 lat. To powoduje, że przez około rok czasu formalnie dzieci nie mogą jeździć rowerem czy hulajnogą po drogach publicznych.
Jeśli jesteśmy świadomym rodzicem i zależy nam na tym, aby nasza pociecha zdobyła wspomniany dokument jak najszybciej, sugeruję podjąć następujące kroki:
- w gronie szkoły, wraz z innymi rodzicami stwórz grupę uczniów, których opiekunowie są chętni aby ich dzieci mogły zdobyć kartę rowerową w wieku 10 lat,
- porozmawiaj z nauczycielem techniki, lub innym pedagogiem posiadającym przygotowanie do prowadzenia edukacji w zakresie egzaminu na kartę rowerową,
- z przygotowaną listą udaj się do dyrektora szkoły z wnioskiem o wyznaczenie terminu przeprowadzenia egzaminu.
W teorii, to powinno wystarczyć. Jeśli jednak pojawiają się problemy na tym etapie, warto tę kwestię skonsultować z lokalną Policją. Spróbujmy dowiedzieć się, kto w naszej okolicy spoza szkoły może przygotować nasze 10-latki do egzaminu na Kartę Rowerową.
Jednocześnie warto mieć na uwadze, że:
Egzamin dla uczniów szkoły podstawowej przeprowadza się w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły podstawowej…
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 12 kwietnia 2013 r w sprawie uzyskiwania karty rowerowej – § 21, ust 2.